Centar za društveno istraživanje Global ANALITIKA i Westminster Foundation for Democracy održali su juče konferenciju pod nazivom „(Ne)zastupljenost žena u političkom životu BiH – gdje smo, zašto i kako dalje?“ na Pravnom fakultetu u Sarajevu.
Cilj konferencije bilo je propitivanje predrasuda i stereotipa koje vladaju u bh. društvu i koji su to problemi s kojima se mlade žene u politici najčešće susreću. Konferencija je organizovana kroz dva panela.
Prvi panel imao je za cilj dati konkretne odgovore i komentare na pitanja izbornih rezultata u smislu učešća žena u političkim strukturama, kakvi su rezultati, presjek izbornih rezultata u smislu ravnopravnosti polova. Panelisti su objasnili koliko izborni rezultati govore o stanju tradicionalnog bh. društva te o aktivnostima koje svaka žena u politici mora poduzeti kako bi pozitivno uticala na biračko tijelo.
[tie_slideshow]
[tie_slide] Slide 1 | [/tie_slide]
[tie_slide] Slide 2 | [/tie_slide]
[tie_slide] Slide 3 | [/tie_slide]
[tie_slide] Slide 4 | [/tie_slide]
[/tie_slideshow]
Drugi panel odnosio se na propitivanje nivoa motivacije mladih žena za političkim aktivizmom. Govornicima su postavljena konkretna pitanja kao što su osiguravanje broja žena u politici: kvalitet ili broj, šta je važnije? Mnoge učesnice konferencije koje su ujedno i politički aktivne govorile su o potrebi ravnopravnosti polova, ali isto tako i o obrazovnom kvalitetu kandidatkinja za određene pozicije. Nakon svakog panela učesnici konferencije imali su mogućnost postavlja pitanja. Na konferenciji je bio prisutan i znatan broj studenata prava i sa Fakulteta političkih nauka.
Zaključci konferencije su se odnosili na lošu zastupljenost žena političarki u medijima, nepristupačnost medijima i dominaciju muških političara u medijima. Panelisti su takođe zaključili da žene imaju i manju podršku biračkog tijela, iako žene čine više od 50% ukupnog bh. stanovništa. Istaknuta je potreba veće saradnje žena političarki, ženskih političkih klubova sa nevladinim sektorom u smislu edukacije biračkog tijela, edukacije mladih studentica i žena koje su nove u politici. Istaknuto je kako je nevladin sektor važan element jer nudi brojne aspekte edukacije, napredovanja, razmjene dobrih praksi i iskustava, kao i monitoringa izbornih rezultata i zastupljenosti žena u političkoj sferi. Žene se jesu izborile za mnoga prava u našoj zemlji i postoji mnoštvo zakonske regulative koja reguliše udio polova na funkcijama, ali taj put nije završen, potrebno je još mnogo raditi na podizanju svijesti kod građana i ohrabrivati mlade ljude da se politički angažuju.
Add Comment