HUMAN RIGHTS LIFESTYLE

Na šta prvo pomislite kad se probudite?

Pokušajte utjecati na svoj um pozitivnim i nježnim mislima kad se probudite.

Um ispunjen mislima koje se sustižu, prestižu i preskaču – to je slika mentalnog pritiska koji često trpimo, a koji doprinosi stresu i iscrpljuje nas. Ideja je da se energija preusmjeri i vrati tijelu i tako olakšaju svakodnevne obveze i smanji napetost. Početak dana određuje cijeli naš dan, a vjeruje se da način na koji počinjemo dan zapravo predstavlja način na koji živimo svoj život, no malo nas je koji smo toga svjesni.

Nije dobar početak dana ako sebi dozvolite da mozak – u trenutku buđenja – skoči sa “nula” misli na pedeset. Šok za mozak je šok za cijelo tijelo i zato se potrudite da sebi omogućite sporo buđenje, ne ustajte iste sekunde iz kreveta i naročito nemojte odmah početi razmišljati o obavezama koje vas čekaju. Provedite makar pet minuta opuštajući se i slušajući svoj unutrašnji glas koji vam šapće neke pozitivne misli. Ovakav način buđenja će vas učiniti mnogo opuštenijim i spremiće vas za dobar nastavak dana.

Buđenje je poput izlaska sunca. U početku je uglavnom tamno, dok iskre svijesti počinju paliti sjenke. Stupajući u punu budnost, magličasti velovi se razilaze i cijela jednostavnost vašeg uma dolazi do izražaja. Tiho je: umor u tijelu, još uvijek pospani, još uvijek niste za brbljanje. Postoji intimnost sa samim sobom, poštovanje srži vašeg bića. Tokom ovih prvih nekoliko minuta vaš um i mozak su vrlo osjetljivi na nadražaje. Ako, hipotetički, glasan alarm počne zvoniti vjerojatno ćete se osjećati uznemireno nekoliko sati. S druge strane, ako neko koga volite odjednom vam počne govoriti koliko vas voli i koliko mu/joj je stalo do vas, vjerojatno ćete se osjećati dobro satima. Dakle, u tom delikatnom i divnom jutarnjem vremenu zašto ne biste sami utjecali na svoj um i mozak?

budan

Umjesto da se odmarate od planiranja, brige ili naprezanja oko vašeg dana, kako bi bilo da uzmete malo vremena da primite i prigrlite nešto pozitivnije? Što bi postavilo cijeli vaš dan na bolje – pogotovo ako ste skloni, kao što je većina, anksioznosti. Zatim, kako se dan odvija, s vremena na vrijeme mogli biste se vratiti na osjećanja i namjere koje ste uspostavili kad ste se probudili – da se brzo dopunite energijom na putu života.

Kako?

Psiholog Rick Hanson ističe veoma prirodnu i jednostavnu vježbu: kad se probudite, odmorite svoj um na jednoj ili više stvari koje su dobre za vas. Primjerice, možete se opustiti u svom tijelu, osjećajući istinu da ste zapravo uredu sada. Ili možete biti zahvalni. Ili pomisliti na nekoga do koga vam je stalo – možda spava pored vas. Možete biti svjesni neke duboke svrhe, težnje ili vodilje. Prepustite se tome, dopustite si da to razmišljanje ponesete sa sobom. Druga važna vježba je pronaći utočište u stvarima koje vam pružaju podršku. Primjerice, klasična utočišta su zajednica misli, sabranost, moć razuma, praksa, unutarnje svjetlo, činjenica povezivanja, ili osjećaj nečeg božanskog. Uzmite trenutak da osjetite svako od utočišta i utonete u njih.

  1. Hanson predlaže sljedeće: razmotrimo naše tri osnovne potrebe, labavo povezane s tri faze evolucije (da pojednostavimo: reptili, sisari, primati/čovjek) mozga: izbjeći opasnosti, približiti se nagradama i povezati se sa drugim ljudima. Kada zadovoljimo ove potrebe, mozak se prirodno vraća na početno stanje, odgovarajući režim, u kojem se tijelo obnavlja i odmara, a um boravi u jednostavnim osjećajima mira, sreće i ljubavi. Rani momenti kad se probudimo su jako dragocjeni, otvaraju mogućnosti, sveti su. Oni su dar. I možemo ih imati, smatra psiholog Hanson.

zenska

Svako ima svoj način razbuđivanja, i ako vam je za utjehu mnogima je to najteži dio dana. Mnoštvo je razloga zbog kojih se neke osobe lakše bude ujutro, a neke teže, ali ono što je sigurno jeste da u tome veliku ulogu igra i genetika. Neki ljudi jednostavno zbog genetskih predispozicija bolje funkcioniraju uveče, a neki ujutro, nekima treba više sna a nekima manje. Tu je naravno i bioritam koji je uspostavilo naše tijelo. Neke studije su pokazale da ranoranioci imaju pozitivniji stav o životu. Objašnjenje za to je duža izloženost suncu, odnosno dnevnoj svjetlosti koja podstječe stvaranje hormona sreće – serotonima. Nađite najbolji način da se lako razbudite i veselo krenete u susret novom danu. Evo nekoliko savjeta stručnjaka:

  • Podesite buđenje na budilniku na razumno vrijeme, jer ako budete produžavali spavanje na po 5-10 minuta, probudićete se još umorniji i još lošije raspoloženi nego da ste se odmah razbudili. Bolje da imate pola sata kvalitetnog sna nego da se mučite sa spavanjem od po 5 minuta.
  • Rastezanje – polako istežite svoje tijelo još u toplom krevetu. Koristite joga poze za istezanje i pri tome usredsredite svoje misli na svoje tijelo i ubrzo ćete osjetiti pozitivnu energiju koja će ispuniti vaše tijelo.
  • Vježbanje – je često korišćen način razbuđivanja. Par vježbi koje ćete izvesti sa nogama, prstima na nogama ili rukama, još u krevetu, će omogućiti brži protok krvi u vašem organizmu.
  • Psiholozi će preporučiti buđenje uz laganu muziku jer prodoran zvuk budilnika može šokirati vaše srce i čak dovesti do srčanog udara. Agresivna muzika izaziva i agresivno raspoloženje.
  • Motivacija je jedan od faktora koji će utjecati na to da se lako ujutro razbudite. Primjerice, ako želite da doručkujete sa svojim najbližim ili da prije odlaska na posao nešto posebno uradite, razbudićete se brzo i lako.

Ono što nas najneposrednije usrećuje jeste vedrina uma.

Ova osobina je sama sebi nagrada.

Zato bi razvijanje vedrine u sebi valjalo staviti ispred svih težnji!

Arthur Schopenhauer

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Add Comment

Click here to post a comment