Svim našim članicama Udruženja, kao i svim damama koje nas prate želimo Sretan 8.mart!
Prije nego nam ovaj dan prođe sasvim uobičajeno, u životnoj trci za egzistencijom i svim obaveza, koje svakodnevno imamo; trebamo se podsjetiti zašto je uopće važan ovaj dan. Gdje bismo danas bile, mi žene?! Gdje bismo bile, da nije bilo onih hrabrih, borbenih aktivistica da se izbore za naša osnovna prava?! Za naša prava, koja su nam zagarantovana svim međunarodnim dokumentima o ljudskim pravima.
„Dan žena“ prvi put je obilježen 28.2.1909. u Sjedinjenim Američkim Državama, nakon usvajanja deklaracije Socijalističke partije SAD-a. Godinu nakon toga organizuje se „Međunarodna konferencija žena“, koja je prethodila sastanku Druge Socijalističke Internacionale iste godine u Kopenhagenu. Zahvaljujući borbenosti i ustrajnosti njemačkim socijalistkinjama Luisi Zietz i Clari Zetkin, predloženo je proglašenje “Međunarodnog dana žena” kao dan borbe za jednaka prava i prava žena da glasaju.
Kroz radničku i socijalističku borbu, ideju koja je po prvi puta, bez diskriminacije, ženu i muškarca tretirala kao jednako važna ljudska bića – uspjeh ustrajnosti aktivistkinja se ogleda u mogućnostima da žene širom uživaju u svojim pravima, da egzistiraju u društvu bez diskriminacije, jednakih mogućnosti.
Izuzetno je važno napomenuti da prava koja žene imaju, ona koja su propisana legislativom, ako su za njih iskraćena, vrlo je bitno da se za ista izbore.
Iako žene čine više od 50% svjetske populacije, i dalje su nedovoljno zastupljene i potcijenjene u društvu, ali i politici i kao biračko tijelo, i kao politički lideri i kao predstavnici vlasti.
Osmi mart ili Dan žena, nam je napomena da svaki dan trebamo da živimo i da radimo, s ciljem doprinosa unaprijeđenja statusa žene, našeg društva i okruženja u kojem se nalazimo.
Učešće žena u politici i izgradnji društva nije stvar mode, ambicije ili ispunjavanja određene kvote. To je nephodnost, koju diktiraju globalni, ekonomski i sigurnosni izazovi. Potrebni su zajednički napori i žena i muškaraca za prevazilaženje ovih izazova. Kao glavne razloge i prepreke nedovoljnog angažmana žena u društvu možemo označiti nejednakost, neravnopravnost i socijalnu isključenost, a koji ometaju demokratski i ekonomski razvoj bilo koje zemlje na štetu svakog člana društva.
GA smatra da ravnopravno učešće žena je od suštinskog značaja za izgradnju i održavanje demokratije, ali i za zalaganje za ravnopravnost i zaštitu od svakog oblika diskriminacije. Kroz svoje djelovanje Udruženje „Global Analitika“ veliki značaj u radu daje ravnopravnosti, što smo pokazali primjerom da većinu članova našeg udruženja čine žene. Osim toga, među osnovnim ciljevima rada udruženja spada i borba za prava žena na svim poljima.
Stoga zajedničkim naporima moramo se boriti za ravnopravnost svih članova našeg društva, da bi mogli doprinijeti unapređenju kvalitete života i društva.
Add Comment