RESEARCH RESEARCH WORK

Izlaganje stručnog rada na XIV Međunarodnoj konferenciji

XIV Međunarodna konferencija pod nazivom “Korporativna sigurnost u BiH i zemljama Zapadnog Balkana sa ekonomskog, pravnog i komunikološkog aspekta”, organizovana je 16. i 17. decembra na Vlašiću, od strane Internacionalnog univerziteta Travnik, Ministarstvo privrede SBK/KSB u saradnji sa akademskim partnerima: Fakultet za poslovne studije i Pravo univerzitet union Nikola Tesla, Beograd i Evropski univerzitet Skoplje.

Osnovni cilj Konferencije je razmatranje problematike korporativne sigurnosti u Bosni i Hercegovini i zemljama Zapadnog Balkana u funkciji rješavanja ekonomskih, pravnih, komunikacijskih i saobraćajnih pitanja, te razmjena najcjelishodnijih rješenja i preporuka u poslovnim odnosima obzirom na izraženu aktuelnost ove teme koja nadilazi mnoge zemlje i danas postaje svjetski problem.

Na navedenoj konferenciji izlagan je rad iz područja prava i sigurnosti na temu: “Dopuna Krivičnog zakona BiH i njegov uticaj na sigurnost; Amendments to the Criminal Code of BiH and its impact on the security”.

U zaključcima stručnog rada naglašeno je da je: “Bosna i Hercegovina je zauzela vrlo ozbiljan pristup kada je u pitanju borba protiv ove društvene pošasti, što se najbolje ogleda u implementaciji međunarodno-pravnih standarda u pozitivno nacionalno krivično zakonodavstvo. Nadalje, sama činjenica da je BiH prva u regionu uspostavila zakonsku zabranu odlaska svojih državljana na strana ratišta, kao i zabranu protupravnog formiranja vojnih formacija govori o spremnosti da se uhvati u koštac sa terorizmom. Na ovaj način, bh. krivično zakonodavstvo je poslužilo kao model za ostale zemlje u regionu Zapadnog Balkana; Srbija, Crna Gora i Kosovo su se mahom odlučile na izmjene svojih krivičnih zakona i zakonika, u cilju preveniranja i inkriminiranja odlaska svojih građana na strana ratišta. Prednost ovakvog postupanja je i činjenica da se na ovaj način u određenom smislu harmoniziraju pravni sistemi zemalja regiona, što u konačnici doprinosi jačanju sigurnosti i kreira se platforma za ujednačenije i kohezionije suprostavljanje ekstremizmu i terorizmu. Ipak, kreiranje samog zakonodavnog okvira te propisivanje represivnih mjera nije dovoljno; borba protiv nasilnog ekstremizma i terorizma zahtijeva multidisciplinaran pristup te aktivno učešće svih relevantnih društvenih aktera, uz naglasak na regionalnu i međunarodnu saradnju.”

Na ovoj konferenciji učestvovalo je preko 60 autora stručnih radova iz regiona, čiji su radovi sumirani i objavljeni u Zbornik radova.

15595773_630822873790971_311225233_o

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Add Comment

Click here to post a comment