Vijeće sigurnosti UN-a na panel diskusiji održanoj 11.05.2016. godine je predložilo globalni okvir za borbu protiv terorističke propagande. Potvrđujući da terorizam u svim njegovim oblicima i manifestacijama predstavlja danas jednu od najozbiljnijih prijetnji međunarodnom miru i sigurnosti. Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda zatražilo je od Odbora za borbu protiv terorizma (CTC) koji djeluje pri UN-u, da uradi i predstavi prijedlog za sveobuhvatni međunarodni okvir suprotstavljanja po tom pitanju do 30. aprila 2017. godine.
Kroz Predsjedničku izjavu koja je usvojena tokom otvorene rasprave o suzbijanju narativa i ideologija terorizma, predstavnici 15 država u Vijeću sigurnosti, zahtijevaju od svog Odbora za borbu protiv terorizma (CTC) da preuzme obavezu i preporuči smjernice i dobre prakse za efikasno suprotstavljanje Islamskoj državi u Iraku i Levanta (ISIL / Da’esh), Al-Kaidi i povezanim pojedincima i grupama koje koriste svoje narative da ohrabre i regrutuju druge da počine teroristička djela.
Najbolji narativ u borbi protiv nasilnog ekstremizma možda neće biti narativni […] Riječ je o akciji za izgradnju mira, razvoju i aktivnostima na polju zaštite ljudskih prava.
CTC će blisko sarađivati sa Izvršnim odborom Direkcije za borbu protiv terorizma (CTED), i Operativnim grupama za implemetnaciju i borbu protiv terorizma (CTITF) i drugim relevantnim tijelima, kao i zainteresovanim državama članicama.
Vijeće je izrazilo zabrinutost da ISIL, Al-Kaida, i druge povezane grupe “upotrebljavaju izobličene priče koje se temelje na pogrešnom tumačenju religije pomoću koje pokušavaju opravdati nasilje”. Ovakvi narativi se koriste za regrutovanje novih pristalica i stranih terorističkih boraca, mobilizaciju sredstava, podršku simpatizera, naročito eksploataciju informacijske i komunikacijske tehnologije, uključujući i internet i društvene medije.
Također u izjavi, Vijeće sigurnosti UN-a je naglasilo da terorizam ne može i ne smije biti povezivan sa bilo kojom religijom, nacionalnosti ili civilizacijom, naglašavajući značaj promocije tolerancije i međureligijskog dijaloga. Naglašeno je da terorizam može biti poražen samo održivom borbom i sveobuhvatnim pristupom, koji uključuje aktivno sudjelovanje i saradnju svih država, međunarodnih i regionalnih organizacija i civilnog društva.
U svom uvodnom govoru, zamjenik generalnog sekretara Jan Eliasson je naglasio da terorističke grupe iskorištavaju vjerska uvjerenja kako bi poticali na mržnju i nasilje i da pokušavaju izazvati podjele i polarizacije u našim društvima.
“Teroristi i nasilni ekstremisti grubo osporavaju vrijednosti sadržane u Povelji Ujedinjenih naroda, Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima, kao i naše zajedničke borbe za mir, pravdu i ljudsko dostojanstvo”, rekao je zamjenik generalnog sekretara Jan Eliasson.
Add Comment